Kistokaj – Mono PERC vágottcellás és HiTech NCellás Bifacial napelem közötti különbség tesztelése
Érdekeltségi körünkbe tartozó lovastanyán egy vályogház korszerűsítésének keretében valósult meg egy mintaprojekt.
Az épület cserepeslemez tetejére került elhelyezésre a kétszer 20 napelem panel. Nem titkolt szándékunk, hogy valós körülmények között szerettük volna látni a két technológia közötti különbséget, vagyis hogy hagyományos tetősíkban telepítve milyen termelési értékeket produkál egy ma szerintünk minimálisan elvárható technológiájú Mono PERC vágottcellás napelem és egy piacvezető HiTech NCellás Bifacial (üveg/üveg) napelem. A Hibrid Fronius 1-1 Munkaponti bemenetére van kötve a két árnyékmentes napelem sztring, így biztosítjuk a korrekt összehasonlítást.
Az épület fűtésről és esetleges hűtéséről a -22°C-ig működni képes Gree inverteres klímák gondoskodnak.
Kapcsolt vállalkozásunk a Greewer Kft Loxone alapú épületautomatikát épített ki az ingatlanban, ami külön mérési lehetőségeket biztosít a klímák és a kitáplált/vételezett energiák mérésére, így hosszabb távú tapasztalatokról is be tudunk majd számolni.
Nem történt energetikai felmérés, pusztán ökölszabályokat betartva került meghatározásra a klímák teljesítménye. A napelemes rendszer méreténél is egy szempont volt: az alkalmas DNY-i tetőt fedjük be minél több napelemmel. A rendszer ugyan szaldós elszámolású szerződéssel rendelkezik, de a Fronius Hibrid inverterének köszönhetően szándékunkban áll akkumulátorral is kiegészíteni tapasztalatszerzési céllal. A rendszer akkumulátor nélkül is ellát már bizonyos szünetmentes áramköri funkciókat és biztosítja Plug-in Hibrid autónk töltését is.