Csatlakozási stop a naperőműveknél?
A MAVIR honlapján közzétettek egy közleményt, mely a 2022. május 2-i szabad kapacitások publikálásához kapcsolódik. Ebből a tájékoztatóból kiderül, hogy jelenleg a nagyfeszültségű és a nagy/középfeszültségű transzformátor állomásokhoz rendelt aktuális szabad kapacitás nagysága 0 megavoltamper (MVA).
Az átviteli rendszerirányító MAVIR pedig szintén 0 MVA-ban állapította meg a villamosenergia-rendszer teljesítmény-egyensúlyának és a kiegyenlítő szabályozási kapacitásoknak a biztosíthatósága szempontjából a villamosenergia-rendszerbe befogadható időjárásfüggő erőművi kapacitás mértékét. Tehát nem áll rendelkezésre új erőművek építéséhez szabad, pályázati eljárásban kiosztható hálózati csatlakozási kapacitás a villamosenergia-rendszerben, és nem fogadható be új időjárásfüggő erőművi kapacitás.
De mit is jelent ez pontosan?
Elsősorban fontos tisztázni, hogy ez a kijelentés a nagy földre telepített napelemfarmokra vonatkozik, tehát a háztartási méretű kiserőművekre nem, így a lakossági felhasználókat nem érinti.
A transzformátor állomásoknak jelenleg nincs kapacitása több áramot fogadni, ezért minden új csatlakozási igény, egyedi eljárás keretében, mentességi feltételek vállalása esetén fogadható be. Azok az igénylők, akik az egyedi eljárásban meghatározottakat tudják teljesíteni kapnak ajánlatot és csatlakozási lehetőségük is biztosított lesz. Viszont a termelőknek ez esetben maguknak kell gondoskodniuk arról, hogy a hálózati csatlakozáshoz szükséges infrastruktúra kiépítésre kerüljön, valamint ennek költségeit is viselniük kell.
Tehát még egyszer kihangsúlyozva ezek az új fejlemények az időjárásfüggő nagy erőművekre vonatkoznak, hazánkban főként a napenergia kerül hasznosításra, így elsősorban a naperőmű farmokra vannak hatással az új körülmények.
Tisztázzuk a fogalmakat, mit nevezünk erőműnek kiserőműnek és mi a különbség a háztartási méretű kiserőművel szemben.
A háztartási méretű kiserőmű (50kW) villamos energia előállítására alkalmas, az áramigények csökkentését segítő berendezés, ide tartoznak a napelemek is. A háztartási méretű kiserőmű (rövidítve: HMKE) a kisfeszültségű hálózatra csatlakozik, illetve a teljesítménye nem haladja meg az 50kVA-t és a felhasználási helyen rendelkezésre álló teljesítményt.
Kiserőműnek nevezzük az 50 és 500kW közötti névleges teljesítőképességű erőműveket, melyek már középfeszültségen csatlakoznak a hálózatra. A megtermelt áramot szerződött partnernek értékesíti, jellemzően nem szükséges építési engedély a beruházáshoz.
Erőműnek nevezzük az 500kW teljesítmény feletti villamos energia termelésére szolgáló létesítményt, mely elsődleges energiaforrást használ fel. A megépítéséhez szükséges építési engedély, közép vagy nagyfeszültségen csatlakoznak a hálózatra.
A PV-SUN garantáltan a legjobb napelem rendszert szállítja Önnek. Legyen szó napelem panelről, vagy napelem inverterről, hőszivattyús fűtésről egyaránt!
Küldje el ajánlatkérését, és felvesszünk Önnel a kapcsolatot!
Megosztás
További cikkek
Hárommilliós támogatás napelemekre is: ne maradj le az új lehetőségről!
Új támogatási hullám indul. A kormány újraindítja a nagy sikernek örvendő otthonfelújítási programját, mely ezúttal a kisebb települések lakóit célozza meg. Gulyás Gergely bejelentése szerint az 5000 fő alatti falvakban élő gyermekes családok élhetnek a támogatással, amely akár napelemes rendszerek telepítését is lehetővé teszi.
Tovább olvasomÚj idősávos villamosenergia-tarifatípust vezetnek be Magyarországon!
Az év végén a kisfeszültségen feltelepített okos mérők száma országosan már megközelíti a 800 ezer darabot, így a hatályos jogszabályokból eredő feladaton túl időszerű is, hogy bevezessünk egy olyan új tarifatípust, amely kihasználja az ezen eszközökből eredő előnyöket - mondta Ságvári Pál, a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) stratégiai és nemzetközi ügyekért felelős elnökhelyettese a Portfolio Energy Investment Forumon
Tovább olvasomEurópa legnagyobb agrovoltaikus rendszere épül
Európa legnagyobb mezőgazdasági fotovoltaikus rendszere épül, új korszakot nyitva az energiatermelésben és mezőgazdaságban! A projekt 500 hektáros területen és nyolc faluban valósul meg, lehetővé téve az energiatermelést, a növénytermesztést és az állattenyésztést egy helyen.
Tovább olvasomNe csak a villanyszámlát váltsa ki, csökkentse a fűtési költségeit is!
Iratkozzon fel hírlevelünkre és tudja meg Ön is, hogyan lehet a napelemes rendszer a fűtés része!