Bruttó vagy szaldós elszámolás. Mit jelent ez a napelem rendszereknél?
Nem ma látott napvilágot, hogy a napelem rendszer használata a jövőben új elszámolási rendszerbe fog kerülni. Egészen pontosan 2024 január 1-től már nem lehet szaldós elszámolással igényelni. Azonban csak nagyon kevesen vannak tisztában azzal, mit is takar ez valójában. Öntsünk hát tiszta vizet a pohárba! Mi a különbség a két elszámolási módszer között? A fogyasztónak lesz-e bármilyen teendője? Aki szaldós elszámolásban fizet, azt is átvezetik a bruttó elszámolásba? Valamint ehhez hasonló kérdések, melyekkel a legtöbbször találkozunk. Lássuk a válaszokat!
A nyári nappali termelés mennyisége többszöröse lehet a téli nappali termelésnek. Ezért az éves energiaigényünket nyáron termeljük meg a napelemmel.
Ami viszont azt jelenti, hogy az aktuálisan nem szükséges árammal kezdeni kell valamit.
Erre nyújt megoldást a szolgáltató, aki ezt az áramot átveszi Tőled és máshol hasznosítja. Azonban, amikor Neked erre az általad megtermelt többletre szükséged lesz, azaz a téli időszakban, akkor természetesen a „rendelkezésedre bocsátja”, tehát visszavételezed. ÉS itt van a különbség a szaldó és a bruttó elszámolás közt.
Alapvetően 3 szempontot különböztethetünk meg egymástól a napelem rendszerek energiafelhasználását illetően:
- megtermelt és felhasznált
- megtermelt, de fel nem használt (hálózatba betermelt)
- és a hálózatból vételezett.
(Forrás: https://www.mnnsz.hu/napelemmel-termelt-aram-szaldo-elszamolasa-most-es-2024-tol/)
Az első eset teljesen tiszta, amennyi áramot termelt a napelem rendszered, mindet fel is használod az ingatlanban. A második kettő viszont olyan helyzet, ahol mindenképpen meg kell állapodni az energiaszolgáltatóval. Itt jön képbe a bruttó- és a szaldós elszámolás kérdésköre.
Hogyan fizetek szaldós elszámolásban a napelem rendszeremmel termelt áram után?
2024-ig marad a szaldós elszámolás, azonban a jövőben a pályázatok, illetve támogatások az állam – és az áramszolgáltatók – számára kedvezőbb bruttó elszámolással fognak működni. Ez azt jelenti, hogy amennyiben valamilyen támogatást nyersz napelem rendszer telepítésre, akkor a szolgáltatóval csak bruttó elszámolásban tudsz szerződést kötni.
Amit figyelembe kell vennünk, hogy jellemzően az éves áramtermelésed a napelem rendszerrel nem egységes. Azaz március-áprilistól számítva késő őszig termelési többleted keletkezik. Ilyenkor egyre többet süt a nap, egyre nagyobb hatékonysággal termel a napelem rendszer. Viszont a lakás energiaigénye nem változik, tehát a termelési többlet bekerül a villamos energia szolgáltatóhoz, akik hasznosítják azt.
Tehát nyáron betermelsz 38 Forintért. Télen pedig, amikor nem tud annyit termelni a rendszer, mint amennyit felhasználsz, akkor megveszed a szolgáltatótól, ugyanúgy 38 Forintért. Ideális esetben pedig az éves elszámoláskor nullára jön ki ennek a két összegnek a különbözete. Ha mondjuk több a betermelt áram, akkor csupán a villanyóra rendelkezésre állási díját kell kifizetni.
Amennyiben jelentős többletet „hagysz bent” a szolgáltatónál, akkor lehet kérni, hogy a szolgáltató kifizesse azt a részedre. Azonban az így keletkező bevételed adóbevallás köteles lesz. Így ezt a megoldást egyrészt ezért sem javaslom, másrészt pedig azért sem, mert a többlet áramot csupán 15 Ft-os áron fogják számolni. Tehát meggazdagodni ebből nem igazán lehet.
A lakossági fogyasztók számára, akik napelem rendszerrel rendelkeznek, évente számolnak el a szolgáltatóval. Ezért érdemes az óraolvasást a tavaszi időszakra ütemezni, mivel így lehet a legjobban optimalizálni a számlát. Amennyiben a túltermelés előtt még látod, hogy sok a „bent lévő” energia, akkor még fel tudd használni azt. Például a hűvösebb estéken csak árammal fűtöd fel a lakást (elektromos panellal, fűtő klímával, elektromos radiátorral stb).
Ha az otthoni villamos hálózat 3*63 Amper vagy 3x80A, vagy nagyobb teljesítménnyel rendelkezik (1 db 43-50 kW-os napelem rendszer), akkor az már havi elszámolásba kerül a szolgáltatónál. Ritka eset, de ilyen is előfordul, ezért említésre érdemesnek gondolom ezt a lehetőséget is.
Ahhoz, hogy a fent leírtak valóban érthetőek legyenek, egy példán keresztül tudom a legjobban szemléltetni:
Adott egy lakás, amelynek az éves áramfogyasztása 6240 kWh. Ez havi villanyszámlában 19 760 Ft-ot jelent, éves szinten pedig 237 120 Ft-ot. Ennek kitermeléséhez szükség van egy 5kW-os napelem rendszerre (14-16 db napelem panel). És mivel a fentebb említett termelési egyenetlenségből fakadóan nagyjából 40% lesz az azonnal felhasznált áram, a többi betermelődik a hálózatba.
Eszerint a napelem rendszer 3744 kWh-t betermel a szolgáltatóhoz, majd télen és éjjelente visszavételezi azt. Ezzel gyakorlatilag ki is hoztuk nullára éves szinten a villanyszámlát.
Meddig maradhat szaldó elszámolásban a napelem tulajdonos?
Az üzembe helyezést követő 10. év végéig, de legalább a 2024-ben érkező éves elszámolásig szaldós rendszerben maradhatnak, akik már telepítettek, vagy még 2024 előtt telepítenek napelemes rendszert, tipikusan háztetőre szerelt HMKE-t. Amennyiben valaki egy korábban telepített rendszert bővített, akkor a bővítés dátumától telik az idő.
Legtovább, 2033. december 31-ig azok maradhatnak a szaldó rendszerben, akik a jövő évben helyezik üzembe vagy bővítik a napelemes rendszerüket, és a következő 10 évben nem végeznek újabb bővítést.
Tehát 2024-ben, azok veszítik el a szaldóra való jogosultságukat, akik 2014 előtt már telepítettek napelemes rendszert és nem bővítették azt.
Ezek után hogyan fog alakulni a bruttó elszámolással?
A bruttó elszámolás a nettó elszámoláshoz képest annyiban változik, hogy az áramszolgáltatók külön fogják kezelni a napelem rendszer által betermelt és a fogyasztó által visszavételezett áramot.
A 10/2016. (XI. 14.) MEKH rendelet friss módosítása szerint, a forgalomarányos rendszerhasználati díjakat az adott elszámolási időszakban az irányonként elkülönített és összegzett villamosenergia-mennyiségek alapján, irányonként kell elszámolni és megfizetni. Ez a megfogalmazás elvileg azt jelenti, hogy a rendszerhasználati díjat nem csak a hálózatból kivett, hanem az oda betáplált áram után is meg kell fizetni.
A rendelet egy további módosítása három zónaidőt határoz meg:
- 6:00–17:00 óráig nappali időszak,
- 17:00–22:00 óráig csúcsidőszak,
- 22:00–6:00 óráig pedig völgyidőszak lesz.
Várhatóan ennek megfelelően változhat majd napon belül is az elektromos energiához kapcsolódó rendszerhasználati díj.
Valamint a módosítás bevezeti az okosmérős teljesítménydíj fogalmát is. Ezt a 2024-ben esedékes elszámolást követően az okosmérővel rendelkező nem profil elszámolású felhasználónak kell fizetniük, havidíjként. Az új díjtétel alapja az okosmérő által az adott hónapban (elszámolási időszakban) a csúcs zónaidőben mért legnagyobb negyedórás átlagteljesítmény (kW) képezi.
A fenti példánál maradva ugyan ezekkel a számokkal kalkulálva a 3744 kWh-t 14 Ft-os áron beveszi a szolgáltató (azaz összesen 52 416 Forintért évente). Majd amikor a felhasználónak szüksége lesz rá, akkor 38 Ft-os áron (összesen 142 272 Ft-ért) adja vissza. Ez azt jelenti, hogy az éves elszámoláskor a napelem rendszer felhasználója 89 856 Ft-ot fog kifizetni a szolgáltató részére. Ami valljuk be, a nullához képest nagyon fájdalmas. De ha azt nézzük, hogy előtte 237 120 Ft volt a villanyszámla, jelentős megtakarításként prognosztizálható.
Így is megéri napelemben gondolkodni, de a rendszer megtérülési ideje jónéhány évvel kitolódik. De ebből is látszik, hogy a bruttó elszámolásra nem szabad várni. Aki eddig fontolgatta a napelem rendszer telepítését, annak most kell lépnie.
Hogyan tovább?
Aki még szaldós elszámolásban köt szerződést a szolgáltatóval, annak 2024 után sem fog változni a szerződése. Csupán abban az esetben, ha rendszert bővít, invertert cserél nagyobb teljesítményűre, vagy bármilyen okból szerződésmódosításra lesz szükség.
Ha most építesz napelem rendszert, akkor két nagyon fontos lépést tehetsz előre:
- annál hamarabb válsz függetlenné a szolgáltatótól,
- még találsz szabad kapacitású napelem telepítő céget.
Ugyanis ahogy közeledünk a szaldós elszámolás végéhez, úgy várható egyre nagyobb dömping a napelem piacon. Egyre többen hagyják a végére a döntést. Én azt javaslom, takaríts meg minél hamarabb!
Nagyon fontos továbbá, hogy megfelelő kivitelezőt találj, aki tényleg szakértő és segít a végső döntésben. A szakértő segíteni fog az optimális rendszer kiválasztásában. Emellett segít felvázolni a jövőbeni terveket is, hiszen a napelem rendszer méretét ez is meghatározza.
A bruttó elszámolás bevezetésével nem fog megállni a napelem piac. Azonban egyre inkább előtérbe fognak kerülni az okos megoldások, a smart home rendszerek, vagy éppen az otthoni tárolás kérdésköre. Bár jelenleg még azt mondhatjuk, hogy míg az okos rendszer nem-, az otthoni akkumulátor jelentősen megdobja a költségeket. Pedig minden ilyen jellegű plusz befektetés jelentős megtérülési hányadot jelenthet Neked!
Ha felkeltettük az érdeklődésed, szeretnél bővebb információt, kérj ajánlatot!
Megosztás
További cikkek
Hárommilliós támogatás napelemekre is: ne maradj le az új lehetőségről!
Új támogatási hullám indul. A kormány újraindítja a nagy sikernek örvendő otthonfelújítási programját, mely ezúttal a kisebb települések lakóit célozza meg. Gulyás Gergely bejelentése szerint az 5000 fő alatti falvakban élő gyermekes családok élhetnek a támogatással, amely akár napelemes rendszerek telepítését is lehetővé teszi.
Tovább olvasomÚj idősávos villamosenergia-tarifatípust vezetnek be Magyarországon!
Az év végén a kisfeszültségen feltelepített okos mérők száma országosan már megközelíti a 800 ezer darabot, így a hatályos jogszabályokból eredő feladaton túl időszerű is, hogy bevezessünk egy olyan új tarifatípust, amely kihasználja az ezen eszközökből eredő előnyöket - mondta Ságvári Pál, a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) stratégiai és nemzetközi ügyekért felelős elnökhelyettese a Portfolio Energy Investment Forumon
Tovább olvasomEurópa legnagyobb agrovoltaikus rendszere épül
Európa legnagyobb mezőgazdasági fotovoltaikus rendszere épül, új korszakot nyitva az energiatermelésben és mezőgazdaságban! A projekt 500 hektáros területen és nyolc faluban valósul meg, lehetővé téve az energiatermelést, a növénytermesztést és az állattenyésztést egy helyen.
Tovább olvasomNe csak a villanyszámlát váltsa ki, csökkentse a fűtési költségeit is!
Iratkozzon fel hírlevelünkre és tudja meg Ön is, hogyan lehet a napelemes rendszer a fűtés része!